Změny na děložním čípku
Děložní čípek
Dotaz od: Jana | Publikováno: 22.4.2010
Dobrý den. Chtěla bych se zeptat, jestli je důležitá hygiena vzhledem k děložnímu čípku. Byla jsem u lékaře a řekl mi, že tam jsou nějaké změny a že musím na kontrolu za půl roku.Zajímalo by mě, jestli může na ten děložní čípek nějak negativně působit sex, když manžel přijde po noční ráno domů a není zrovna vykoupaný. Nebo to je jedno? Ten vir by měl i kdyby byl vykoupaný? Jsme si věrní, takže myslím, že ho nemá a já taky ne, ale jestli by měl být vždy vykoupaný?Případně může se ten vir přenést třeba z wc? Děkuji Jana
Odpověď odborníka:
Virus vyvolávající změny na děložním čípku se může přenést bez ohledu na hygienu. Nicméně hygiena před pohlavním stykem je důležitá z hlediska prevence jiných infekcí - kvasinek, streptokoků, enterokoků a dalších bakterií. Jiným způsobem než pohlavním stykem se papilomaviry nepřenášejí.
Zdroj: https://www.ulekare.cz/poradna-lekare/delozni-cipek-20781
marketka791990 se ptá 02.06.10
Dobrý den,
v těhotenství mi můj gynekolog řekl, že mám změny na čípku. Poslali mě na odběry čípku a řekli, že se to může po porodu změnit a třeba vymizet. Mám přijít za 3 měsíce. Vychází mi datum již za týden. Mám ale poslední měsíc značné problémy.
Menstruaci jsem již měla, ale stále špiním a občas krvácím. Stále jsou to tmavé barvy, hnědá občas až černá. Silné bolesti břicha. Mám obavy, že se mi to zhoršilo. Můžete mi říci, jestli se obávám právem nebo zbytečně?
Moc děkuji a přeji krásný den
Mudr. Martin Štěpán odpovídá 02.08.10
Dobrý den,
ano je možné, že Vám tyto problémy způsobuje čípek. Je nutno navštívit lékaře, sama s tím mnoho nenaděláte.
S pozdravem.
Zdroj: https://www.vitalion.cz/poradny/zmeny-na-deloznim-cipku/
Jeden případ za všechny z mé praxe publikovaný se souhlasem klientky v knížce Co vám lékař neřekne, aneb kdy k léčiteli.
Oslovila mě klientka, která mi sdělila, že téměř (šest let) po každém pohlavním styku sice mírně, ale pravidelně krvácí. Když byla podle ní situace velmi dobrá, tak pouze „špinila" jak se to často stává v předmenstruačních dnech s nitroděložním tělískem. Dostavila se v období po druhých stěrech, které měly určit rozsah chirurgického zákroku na děložním čípku, jelikož vykazoval patologické změny, které se nadaly léčit jiným způsobem. Na dotaz, kdy je objednaná na operaci, mi sdělila, že pan doktor nastupuje dovolenou a po návratu z dovolené (šest týdnů) se má dostavit.
Velice nerad zasahuji do volby kteréhokoliv klienta, ale pokud vidím, že jeho rozhodnutí bylo postaveno na nedostatku informací nebo nevědění, je vhodné tyto skutečnosti sdělit a ponechat na něm, zda se rozhodne znovu a jinak. Zjistil jsem oslabenou činnost sleziny. To se nestává bez příčiny a na dotaz zda bere antikoncepci odpověděla: „šest let". Doporučil jsem ji přečíst přiložený letáček, kde určitě je zmínka o negativním vlivu této antikoncepce na slezinu. Léčení v takovémto případě je naprosto zbytečné, pokud nedojde k přerušení trvalého zatěžování oslabené sleziny antikoncepcí. Podle mě jsou dvě možnosti. První je ponechat stav léčitelem tak, jak je stanoven lékařem. Druhá možnost je dobrat antikoncepci v daném měsíci a poradit se s lékařem na jiné vhodnější antikoncepci. Její rozhodnutí bylo po osobní zkušenosti a zkušenosti její sestry která operaci děložního čípku před dvěma lety absolvovala jednoznačné a ani prvotní důvody pro volbu této antikoncepce (trudovitost pleti, akné) nebránily ukončení jejího užívání (je pravdou, že některé antikoncepční pilulky pozitivně ovlivňují hormonální činnost v to směru, že se netvoří nebo vymizí uhrovitost pokožky, lidově řečeno „čistí" pleť). Budiž, já doporučuji jiné způsoby čistění pleti.
Protože slezina má kromě jiného vliv na stav veškeré sliznice v organismu, jak bylo uvedeno výše, její oslabení vedlo ke zdravotním potížím. Po vysazení antikoncepce bez jakýchkoliv medikamentů pouze na úrovni energetické došlo k tak rychlému vyléčení, že při návštěvě před operací pan doktor po prohlídce řekl: „Tady nemáme co řezat." „Já vím, protože už po styku nekrvácím," odpověděla klientka. Na můj dotaz, proč neřekla panu doktorovi vše, mi sdělila: „To bylo zbytečné."
Asi po roce přišla s ženskými potížemi, které byly příčinou opoždění menstruace asi o dvacet dní. Pouhé zprostředkování energie a odblokování, zharmonizování čaker v tomto případě bylo dostačující k uzdravení. Bylinný odvar na výplach pochvy ani nestihla použít, protože na druhý den dostala menses a po ukončení menstruace již nebylo co léčit. Pokud vím, již šest let je bez ženských potíží. Díky Bohu.
Je celkem pochopitelné, že i k hormonální antikoncepci mám jisté výhrady. Důvodem je „násilné" zasahování do přirozené hormonální rovnováhy v organizmu, protože vždy pouze čas ukáže důsledky i negativní stránky takovéhoto počínání. Je však na svobodné volbě každého jednotlivce, zda se rozhodne pro ochranu před nechtěným početím jiným způsobem než hormonální antikoncepcí, ovlivňující vnitřní rovnováhu a v konečném důsledku přetěžuje některé orgány přímo jako například játra, slinivku nebo slezinu, jak už bylo psáno výše. Neberte prosím zde vyjádřený můj postoj jako radu, návod nebo doporučení. Je velmi důležité spoléhat na odbornou pomoc a rady lékařů i dalších odborníků ve zdravotnictví v souvislosti s péčí o zdraví a to i při volbě antikoncepce. Můj názor je postaven na obecně známých a dostupných informacích. A kde se mi jejich pravdivost potvrdila u klientů, mohu to publikovat jako vlastní poznání. I z tohoto důvodu jsem uvedl z praxe názorný příklad, jak antikoncepce ovlivňuje například sliznici děložního čípku. Proto i těmto informacím přikládám povahu informativního charakteru, ale varování poskytované při užívání antikoncepce v podobě: „obraťte se na svého lékaře v případě bolesti hlavy, bolesti břicha nebo končetin a v případě přechodné ztráty zraku nebo sluchu....", mají být brány velmi vážně před škodlivým vlivem na organismus.
Estrogeny jako součást hormonální antikoncepce zvyšují srážlivost krve. To se potvrdilo, a pokud má dotyčná žena navíc poškozené cévní stěny nebo jí krev v těle nekoluje tak rychle, jak by měla, je riziko o to vyšší. Za vznik krevních sraženin může často hormon estrogen, který je obsažen v kombinované hormonální antikoncepci. Jedno z největších zdravotních rizik spojovaných s hormonální antikoncepcí představuje žilní trombóza. Její nebezpečnost spočívá v tom, že ji nelze předpovídat a pokud se projeví, mohou ji provázet velmi vážné důsledky na zdraví (o tom by mohly hovořit ti, kteří mají tuto hořkou zkušenost). Nejčastěji bývá způsobena krevními sraženinami, které se mohou kdekoliv v těle takzvaně utrhnout a doputovat až do srdce, plic, či mozku, kde mohou způsobit infarkt, dušnost nebo mozkovou příhodu. Podle lékařů je to způsobeno tím, že estrogeny zhoršují stav žilních stěn a povolují vazivo.
Tvrzení, že: „přes žilní oběh tyto hormony zvyšují zátěž lymfatického systému, způsobují zadržování vody ve tkáních a podporují ukládání tuku," je výhodné tak pro reklamu ve fitcentru a masážním salónu a nemohu je ani vyvrátit ani popřít a uvádět hormon zde jako příčinu je odvážné i pro lékaře a správné pokud vysazení hormonu navrátí stav do původní podoby a přitom není ovlivňován jinými prostředky.
Z výše uvedených důvodů mohu pouze doporučit při jakýchkoliv zdravotních potížích, byť je to banální záležitost v podobě časté rýmy nebo náchylnost k prochlazení - mějte na paměti užívání hormonální antikoncepce a její možný vliv na aktuální stav. Uvádím zde rýmu naprosto záměrně, jelikož nejedna klientka potýkající se s tímto problémem (poškozený stav sliznice a oslabený imunitní systém) byla vyléčena pouze vysazením antikoncepce. Náš organismus má úžasnou regenerační schopnost, a pokud mu k tomu vytvoříme potřebné podmínky a zbavíme jej trvalého přetěžování (zdraví škodlivými éčky, přetížení toxiny, hormonální nerovnováhou), není potřeba vyrážet klín klínem, protože organismus si sám poradí, pomůže. Díky Bohu.
Jaké z toho plyne ponaučení? Pro lékaře ani léčitele by nemělo být důležité, kdo jaký má podíl na uzdravení. A potom je možná i spolupráce. Je-li však přítomna nedůvěra, strach, ješitnost nebo pýcha, spolupráce není možná a doplácí na to pouze klient. Uzdravení bez spoluúčasti klienta je stejně obtížné, ne-li nemožné. Rozhodující slovo by mělo být ponecháno na nemocném. On sám v první řadě zodpovídá za svůj zdravotní stav. Je to jeho volba, někdy nešťastná... jindy vynucená.
Jedna rada na konec.
Protože jsem často žádán o radu od dívek, které nemají žádnou antikoncepci, "co mám dělat?, roztrhl se nám při styku prezervativ".
Vymačkat půl citrónu, scedit a doplnit 3 deci vody o teplotě 35-37 °C. Tímto kyselým roztokem, naprosto neškodným pro poševní sliznici vypláchnout pomocí malého irigátoru pochvu. Kyselost zabrání pohybu spermií naprosto spolehlivě. Zatím jsem neměl ani jediný případ selhání.