Umělá sladidla
Důležité upozornění! Tato stránka není vytvořena jako reklama či záměr někoho poškodit. Vše má informativní charakter chránící naše zdraví.
Staropramen změnil recepturu „Cool Lemonu". Přidal umělá sladidla
14.5.2012
Bloger Petr Hrubec si všiml změny receptury trháku loňské letní sezóny a upozornil na to, že pivovar začal do svého výrobku nově přidávat umělá sladidla. Staropramen se brání, že jde o nezávadné látky snižující kalorickou hodnotu ovocného piva.
„Lemon je výbornej, ale nechápu, proč jste do grepu narvali umělý sladidla. To nevíte, že aspartam způsobuje rakovinu? Ty sladidla jsou z toho navíc hodně cítit," vzkázal zákazník Petr Hrubec pivovaru na jeho facebookové stránce.
Oproti minulému roku, se totiž Staropramen rozhodl pozměnit recepturu a přidal do ní nové látky, jako například aspartam, cyklamát sodný nebo sacharin. Právě aspartam má podle některých názorů neblahé účinky na lidský organismus.
Staropramen: Snižujeme kalorickou hodnotu
Staropramen téměř po měsíci na poznámku svého zákazníka reagoval. „V našich pivech s ovocnou příchutí a nízkým alkoholem jsme se rozhodli částečně nahradit cukry náhradními neenergetickými sladidly, čímž snižujeme jejich celkovou kalorickou hodnotu o 20 %," vysvětlil správce profilu Staropramen Cool Lemon na facebookových stránkách s tím, že tento atribut je důležitý pro mladé spotřebitele a ženy. Staropramen navíc vylučuje, že je aspartam zdraví nebezpečný.
„Nikdy bychom při výrobě našeho piva nepoužili látku, která by měla mít negativní dopad na spotřebitele. Použitá sladidla patří samozřejmě mezi sladidla povolená naší legislativou," argumentoval zástupce pivovaru, což zákazníka Petra Hrubce nijak nepřesvědčilo. „Nehodlám se s vámi hádat, každý ví, že umělá sladidla jsou pro organizmus špatná a argumentovat tím, že je to legislativně v pořádku?! To pití alkoholu a kouření je také, přitom ničivé účinky na organizmus jsou zcela zřejmé," napsal znepokojený zákazník, ale další reakce pivovaru už se na stránce nedočkal.
Novinkou Staropramen Cool Grep
Staropramen nedávno představil novou chuť ze své řady „Staropramen Cool", je jím grep. Na úspěšné ovocné pivo pivovaru už reagovala konkurence. Pivovar Zlatopramen přišel se svými sladčími radlery, Gambrinus pak přispěl „Řízným citrónem" a limetkovo-bezinkovým nízkoalkoholickým pivem.
Čtěte také:
Přichází Staropramen Cool Grep. Doplní oblíbený Cool Lemon
Zlatopramen má novinky: Radler citrón a Radler pomeranč se zázvorem
Gambrinus novými pivními ovocnými nápoji konkuruje Staropramenu Cool
-les-
E951 - Aspartam
Nežádoucí účinky
Ilustrační foto sdíleno od pana Martina Vozky, děkuji mu.
Typický příklad jak jsme ohlupováni.
Aspartam byl poprvé schválen v roce 1974. V tomto roce se objevily první zmínky o možném poškozování mozku (zejména se vznikem rakoviny mozku). Od té doby probíhají diskuze, týkající se jeho závadnosti. Americká organizace FDA (Food and Drug Administration) provedla dvouletý nezávislý výzkum a prohlásila, že nemůže podpořit tvrzení, že Aspartam zabíjí mozkové buňky nebo způsobuje jiná poškození. Aspartam také obsahuje aminokyseliny fenylalanin, který je nebezpečný pro osoby s vrozenou poruchou metabolismu, tzv. fenylketonurií. Snižuje kyselost moči, tím pádem zvyšuje riziko vzniku infekce. Pozor by si měli dávat lidé citliví na tuto látku - po nežádoucích účincích, které u nich Aspartam vyvolal, např. závratě, bolení hlavy, vyrážky, poruchy chování u dětí, by se měli její příští konzumaci vyhýbat. Určitě by se měly potravinám, obsahujícím tuto látku, vyhýbat těhotné a kojící ženy (protože se Aspartam v těle rozkládá na methanol, který není vhodný). Některé studie na hlodavcích uvádějí negativní účinky na jejich nervový systém.
V roce 1984 se objevily zprávy arizonského ministerstva zdravotnictví, že se objem methylalkoholu v Aspartamu při vyšších než obvyklých teplotách zvyšuje nad přípustnou úroveň a stává se toxickým. FDA na to odpověděla, že podobné úrovně methylalkoholu se objevují přirozeně v ovocných džusech a že je tudíž riziko nepodložené.
V roce 1996 byl, v rámci studie na krysách, dokázán zvýšený výskyt rakoviny mozku.
Příklad jak je z obchodního hlediska cíleně mystifikovaná veřejnost najdete obhájce Aspartamu zde: https://galenus.cz/aditiva-aspartam-sladidlo.php
E952 - Cyklamáty
Použití
Používá se jako umělé sladidlo do nealkoholických nápojů, potravin pro diabetiky, nízkoenergetických potravin.
Nežádoucí účinky
Bylo zjištěno, že mohou u pokusných krys způsobit rakovinu močového měchýře, vrozené vady, mutace a poškození varlat. V těle se cyklamáty přeměňují na cyklohexylamin, který může způsobit záněty močového měchýře. Další studie však toto tvrzení nepotvrdily, proto je názor na cyklamáty takový, že sami o sobě rakovinu nezpůsobují, ale zvyšují účinky ostatních karcinogenů. Bylo totiž zjištěno, že při používání směsi cyklamátů se sacharinem, vyvolalo vyšší výskyt rakoviny močového měchýře.
Doplňující informace
Přijatelná denní dávka je 0 - 11 mg/kg tělesné váhy. V USA je použití látky zakázáno, dále je látka zakázána v Norsku. V ČR je a v EU je použití povoleno.
E954 - Sacharin
Sacharin se používá do nealkoholických nápoujů, potravin pro diabetiky, nírkoenergetických potravin, žvýkaček, zavařenin, majonéz, hořčic, stolnícxh sladidel, vitaminových přípravků a některých druhů piv včetně nealkoholického a do cukrovinek. Využívá se také do zubních past, ústních vod nebo pomád na rty
Nežádoucí účinky
Při studiích na zvířatech byly zjištěny výskyty rakoviny močového měchýře a zvýšení účinků karcinogenních látek. Při dalších testech byl zjištěn výskyt zhoubných onemocnění dělohy, vaječníků, kůže, krvinek a dalších orgánů. Dle studií prováděných na diabeticích bylo zjištěno, že sacharin může zvýšit riziko výskytu rakoviny močového měchýře při konzumaci více než osmi tablet denně. To však bylo prokázáno pouze u mužů, ne u žen. V USA byla látka nejprve zakázána, poté dočasně povolena než budou provedeny další studie s podmínkou, že potraviny obsahující sacharin musejí být označeny jako nebezpečné a že na testovaných zvířatech způsobili rakovinotvorné účinky. Nakonec v roce 2000 byl sacharin odstraněn ze seznamu rakovinotvorných látek. V kombinaci s některými léky může poškodit sliznice. Lidé s potížemi s močovým měchýřem, by se měli vyhýbat konzumaci sacharinu. Ve výjimečných případech může vyvolat alergické reakce.
Zdroj: https://www.emulgatory.cz
Abych nemusel opakovaně vysvětlovat některým klientům jejich příčiny potíží, uvádím zde informace které mnohé vysvětlují. Protože některé poznání vyžaduje osobní zkušenost, podrobil jsem se zkoušce na vlastním těle a mohu zde s naprostou jistotou sdělit, že je zbytečné tělo vystavovat vědomému riziku a proto raději opouštím značku Staropramen a dám přednost značce Gambrinus. Není v mém zájmu proti něčemu bojovat, ať si každý vybere vlastní cestu. Je potřeba jenom osvětlit blíže to, kde je tma.
Závěr pro pivaře: tupost, bolest hlavy, zhoršení paměti nezpůsobuje hliník v takovém rozsahu jak se původně tvrdilo (i když bych dal raději přednost před sklem než plechovkám ve kterých jsou nápoje prodávané), ale umělé sladidla a to více než byste si dokázali představit!
A poslední informace na závěr. Nevěřte, že cukr je zdrojem energie. To je největší pitomost použita v reklamě i v zdravotnictví. To Vám kromě jiných může potvrdit Henri Monford otevřít zde.
Je žvýkačka nejtoxičtějším produktem v obchodě?
Autor tohoto článku se nedávno dotazoval asi třiceti žen ve věku kolem čtyřiceti let. Otázka zněla, zda mají u sebe žvýkačky. Dvacet sedm z nich vytáhlo balení žvýkaček a některé dokonce popsaly jakou zvláštní příchuť nebo značku milují.
Statistiky z tohoto průzkumu necharakterizují všechny ženy, ale 90 procent z nich žvýká žvýkačku každý den, přičemž značný počet žvýká více než jednu denně. Když budeme přemýšlet o množství chemických látek, se kterými jsou lidé v kontaktu každý den, bude zajímavé zjistit složení žvýkačky, a co je důležitější, zjistit, zda nepoškozuje zdraví. Jak často lidé věnují pozornost složení na zadní straně obalu žvýkačky?
V případě, že tomu přece jen věnují pozornost, jsou opravdu obeznámeni s těmito látkami? Je možné, že balíček žvýkaček je více karcinogenní než krabička cigaret? Jak vzápětí uvidíme, žvýkačky obsahují některé z nejvíce toxických látek, jaké se vůbec můžou dostat do organismu a způsobují značný počet nejnebezpečnějších onemocnění na světě.
Zde je složení žvýkaček, produkovaných několika nejoblíbenějšími značkami:
Sorbitol, xylitol, mannitol, maltitol
Glycerol
Hydrogenovaný kokosový olej a škrob
Aspartam - acesulfam
Sójový lecitin
Oxid titaničitý
Technický ionol
Kyselina Jablečná a citronová
Přísada číslo 1 - gumový základ. Zkuste si představit, že k vám někdo přijde a zeptá se : "Nechceš chvíli žvýkat kus automobilové pneumatiky nebo plastu?" Jistěže zdvořile odmítnete a doporučíte osobě odborné vyšetření. Ve skutečnosti je ale gumový základ směs elastomerů, plastifikátorů, plnidel a pryskyřic. Některé z dalších složek směsi jsou třeba "PVA lepidlo" polyvinyl-acetát, který je často nazýván jako "tesařské lepidlo" nebo parafín - další složka, která je vedlejším produktem zpracování ropy. Je bezpečné žvýkat plast, olej nebo gumu? Pří žvýkání žvýkačky mohou tyto látky snadno nalézt svou cestu do vašeho těla.
Přísada číslo 2 - aspartam. Spory ohledně látky nepřestávají už dlouhou dobu. Je to jedna z nejvíce toxických látek, jaké se vůbec můžou dostat do těla. Aspartam je spojován s nejtěžšími poruchami mozku, včetně Alzheimerovy choroby a amyotrofické laterální sklerózy. Je také považován za závažnou příčinu nemocí jako je cukrovka, roztroušená skleróza, astma, obezita a mnoho dalších. Aspartam je nyní zahrnut do mnoha zdravých výživ, i přes jeho schopnosti vyvolat dlouhodobou obezitu díky vysoké kyselosti. Tento exotoxin způsobuje hyperexcitabilitu neuronů (nervových buněk) a jejich následné úmrtí.
Přísada číslo 3 - hydrogenovaný kokosový olej a škrob. Hydrogenace je chemický proces, který váže vodík na uhlíku dvojnou vazbou. Cílem je prodloužit trvanlivost výrobku transformací oleje do látky, která více připomíná plast. Tento proces také vytvoří trans-tuky, které jsou velmi škodlivé pro zdraví.
Přísada číslo 4 - barvivo oxid titaničitý. Oxid titaničitý je nanočástice, která je součástí složky slunečních krémů a dalších zdravotních produktů, včetně syntetických potravinářských přísad. Nový výzkum vedl k předpokladu o karcinogenních účincích této látky. Lidi to prostě táhne k barevným věcem.
Přísada číslo 5 - sorbitol, xylitol, mannitol, maltitol. Jsou to alkoholy vyrobené z cukru, ale natolik chemicky pozměněné, že se považují za bezcukerné. Obvykle výrobek, jehož struktura je upravená tak, aby byl "lepší" nemusí znamenat to, že je zdravější. Někdo dokonce tvrdí, že tyto produkty jsou mnohem škodlivější než cukr a stimulují růst tělesné hmotnosti. Mezí další nežádoucí účinky těchto látek patří bolesti břicha a průjem. Je cukrový alkohol lepší jak cukr?
Žvýkačka a trávení
Pokaždé, když žvýkáte žvýkačku, je váš mozek zmaten a myslí si, že budete jíst. Proto vysílá signály do žaludku, slinivky břišní a dalších trávících orgánů, aby se připravily na "jídlo". Vaše slinné žlázy a pankreas začnou produkovat enzymy potřebné k trávení potravy. Konstantní uvolňování enzymů vede k tomu, že tento proces se zpomaluje. To brání tělu trávit potravu, když doopravdy jíte.
Alternativní osvěžovač dechu
Dobrou alternativou žvýkačky je mátový olej. Jediná kapka stačí na osvěžení dechu. Existují i jiné organické oleje, které vám v tomto pomůžou.
Na žvýkačce není nic dobrého. Tato látka přeplněná chemikáliemi nemá nic společného se zdravím zubů nebo celého těla. Nevěřte reklamám. Všech pět složek vyjmenovaných výše vede k poruchám v těle a různým nemocem. Neměli byste podstupovat takové riziko jen kvůli svěžímu dechu. Možná, že v budoucnu zjistíte, že žvýkačky jsou stejně špatné jako cigarety