Hořčík
Hořčík je jeden z nejdůležitějších prvků v lidském těle. Většina hořčíku se vyskytuje v kostech a játrech. V menší míře se nachází v krvi a tkáních. Je nezastupitelný pro většinu biochemických reakcí v lidském těle a proto z hlediska zdraví jeho nedostatek výrazně zhoršuje průběh prakticky každé nemoci.
Jaká je souvislost zdravotních potíží s deficitem (nedostatkem) hořčíku v těle?
Nejdříve si příznaky nedostatku hořčíku neuvědomujeme. Mírné signály upozorňující na nízkou hladinu hořčíku v těle většinou nevnímáme. Přehlédnout však už nelze kritický nedostatek v organismu. Jak se projevuje nedostatek?
- přináší napětí tkání a orgánů, způsobuje bolestivé svalovém napětí až křeče
- narušuje normální činnost nervů a svalů
- narušuje zdravou funkci endokrinního systému
- blokuje produkci enzymů
- narušuje zažívání, trávení
- je příčinou odvápňování kostí
- je příčinou zvápenatělého krevního řečiště (lámavost kapilár, vlásečnic)
- způsobuje vznik ledvinových kamenů s obsahem vápníku
Proč v dnešní době hodně lidi trpí nedostatkem hořčíku?
Protože trpí stresem. Žijeme ve stresu. Stres sice je dobrý k posílení výkonu (například u sportovců, anebo v podmínkách ohrožení), ale je-li trvalý, častý, způsobuje nadměrnou produkci adrenalinu v nadledvinkách. Není-li toto nadměrné množství „spáleno" fyzickou prací, fyzickou námahou, vyplavuje se v období klidu z krve, nečastěji během spánku. K tomuto vyplavení adrenalinu z krve může dojít pouze pomocí hořčíku. Čímž dochází při vyplavování adrenalinu k strhávání hořčíku v těle. A to jak již bylo napsáno z největších zásob a to jsou játra a kosti. Proto ubývání hořčíku způsobuje řidnutí kostí s čímž se setkáváme u choleriků nejčastěji. S řidnutím kostí, stejně jako s ledvinovými kameny se nesetkáme nikdy u flegmatika nebo sangvinika. To také potvrzuje pravdivost mého tvrzení.
Další příčinou nedostatku hořčíku je nadměrné pití alkoholu. Například pivo sice hořčík obsahuje, ale jednou tolik ho vyplaví z těla. Svalové křeče, třes jsou informací potvrzující nedostatek hořčíku u alkoholiků. Je-li k tomuto nedostatku hořčíku tělo zatíženo neurotoxiny (nejčastěji v podobě umělých sladidel aspartam a sacharin používaných při výrobě, u nás nejznámější výrobce Staropramen), provází nás kocovina s bolestí hlavy nebo průjmem, čímž se tělo rychle zbavuje toho co škodí. Průjmová stolice nás také po draku informuje o obsahu umělých sladidel. Takže Staropramen tělu neškodí pouze v nejmenším množství které tělo zvládne zpracovat. V žádném případě prosím nevnímejte tuto informaci jako atak na výrobce, ale zdraví je pro každého důležitější než finanční stránka výrobce. Proto když už musíme chlastat, pijme Gambrinus, Radegast, Budvar.
A důležitá poznámka na konec. Pokud trpíte bolesti hlavy po větší konzumaci jakéhokoliv alkoholu, je moudré věnovat tomu pozornost, protože může zde být i jiná příčina, například vysoká toxicita organismu.
Hořčík - Chlorid hořečnatý
Proč užívat čistý hořčík?
Protože farmacii vyráběný v tabletách obsahuje nosiče a škroby které na sebe hořčík váží a proto je pro tělo těžce vstřebatelný. Informace, že k vstřebání hořčíku tělem je potřeba vápník je obchodní trik a pitomost zároveň. To každému potvrdí osobní zkušenost po užívání čistého chloridu hořečnatého.
Alternativně se používá chlorid hořečnatý pro doplnění hořčíku. Pro tyto účely se rozpustí 20g chloridu hořečnatého v 1 l vody. Toto množství vydrží cca 1 měsíc při preventivním užívání. Při akutním nedostatku doporučuji zdvojnásobit dávku 40g na 1 l vody. Užívá se 1 malá štamprle s 2 deci vody 1-3x denně.
Důležité upozornění: Chlorid hořečnatý je velice hygroskopický. Ponecháme li jej na vzduchu, do několika minut na sebe naváže vzdušnou vlhkost a ztekutí. Plastový obal, ve kterém chlorid hořečnatý dodáváme, není dostatečnou ochranou proti vzdušné vlhkosti pro dlouhodobé uskladnění - během několika měsíců chlorid hořečnatý nasaje vzdušnou vlhkost i přes těsný obal, který je však do určité míry porézní.
Proto doporučujeme převést chlorid hořečnatý, který okamžitě nespotřebujeme, co nejdříve do vodního prostředí - jedno 20g balení třeba jen do 100ml vody, tento roztok potom v případě potřeby naředit na požadovaný 1 litr roztoku. Takto připravený koncentrát je časově stabilní a vydrží takto neomezeně dlouhou dobu.
Akutní doplnění hořčíku: co nejrychlejší doplnění hořčíku je žádoucí především u dlouhodobě nemocných a rekonvalescentů. Rychlým doplněním hořčíku se rozumí jeho doplnění do všech tkání lidského organismu. Hořčík nelze předávkovat, jeho nadměrné množství se projeví průjmovitou, řídkou stolicí. Nadměrným množstvím však v tomto případě rozumějme množství, které se již zažívacím traktem nedokáže vstřebat a je proto z těla odvedeno stolicí ven. To však zdaleka neznamená, že máme hořčíku dost. Je to jen tělesná reakce na jeho lokální nadbytek. Cílem při rychlém doplňování hořčíku je přijmout v průběhu jednoho dne takové množství hořčíku, abychom se nedostali za hranici, kdy organismus na nadměrnou dávku hořčíku reaguje řídkou stolicí. To je stav, kdy jsme organismu dodali právě tolik hořčíku, kolik je ještě schopen plně vstřebat. Prakticky se tento způsob rychlého doplnění hořčíku realizuje tak, že ráno podáme ve vodě dávku odpovídající preventivní dávce a během dne, po 3-5 hodinách zkoušíme orientačně přidávat zhruba polovinu této dávky. Je-li vše v pořádku a nenásleduje li řídká stolice, podání poloviční dávky hořčíku za 3-5 hodin zopakujeme. Následuje li řidší stolice, dostali jsme se za hranici možností našeho organismu podanou dávku vstřebat. V opačném případě po 3-5ti hodinách můžeme zkusit podat další poloviční dávku, až se dostaneme do bodu, kdy naše tělo bude reagovat řidší stolicí.
Příští den můžeme zkusit podat poslední dávku třeba ještě o několik hodin později, než v den předchozí, případně ji úplně vynecháme. Lidé se sníženou hladinou hořčíku jsou takto schopni ve vhodně časově rozprostřených dávkách vstřebat denně až několikanásobek preventivní dávky.
Ti, kdož užívají současně některý z přípravků, které již hořčík ve své podstatě obsahují (např. některé odkyselující směsi jako je Tepperweinova směs), musí během užívání Magnesium chloride tuto skutečnost brát v patrnost.
Vzhledem k tomu, že každý jedinec má jinou hladinu hořčíku a jinou schopnost jeho vstřebávaní, je toto jediný jednoduchý postup, jak zjistit své konkrétní možnosti v rychlém vstřebávání těch největších možných dávek hořčíku.
Preventivně: 30ml 1x denně, nejlépe nalačno, rozmícháme v 250ml vody. Při dlouhodobém užívání doplní hořčíkový deficit. Doplnění hořčíku na buněčné úrovni lze očekávat přibližně po 6ti měsících jeho užívání.
Dostatek magnesia v těle dokáže eliminovat depresivní stavy a stress, bolesti svalů a svalová napětí, svalové křeče, pocit celkové únavy, dokáže eliminovat bradavice (viry způsobující bradavice se nedokážou v těle udržet), normalizuje krevní cukr (diabetes!), má příznivý vliv na činnost srdce, zodpovídá za produkci a transport energie, ovlivňuje syntézu proteinů. V mnoha případech je nedostatek hořčíku zodpovědný za nespavosti a vysoký krevní tlak. Ovlivňuje na 400 enzymatických procesů. Zodpovídá za tepelnou regulaci. Odstraňuje z těla těžké kovy včetně rtuti. Upravuje hladinu krevních tuků a cholesterolu. Aktivuje vitamín D, který je kritický pro tvorbu kostí. Dostatek hořčíku zmenšuje přibližně 20x možnost vzniku rakovinového nádoru. Již vzniklou rakovinu neléčí, prokazatelně však zpomaluje růst rakovinných nádorů. Hořčík je nezbytný ke správnému ukládání vápníku ve tkáních.
Artrózy, osteoporózy, osteofyty (výrůstky) na páteři: 30ml 2x denně. Hořčík v této koncentraci a dávkách dokáže kalcium v těle přemisťovat z míst, kde přebývá do míst, kde se nedostává. Po odeznění potíží lze po následujícím krátkém setrvání na této dávce přejít na dávku preventivní.
Ledvinové (pouze oxalátové) kameny: 30ml 3x denně. Hořčík v této koncentraci a dávkách dokáže oxalátové kameny rozpustit a kalcium z nich dále distribuovat. Po odeznění potíží lze po následujícím krátkém setrvání na této dávce přejít na dávku preventivní.
Toto není reklama, to je po zkušenostech!
FICHEMA -chlorid-horecnaty-hexahydrat-pharma-
Na Slovensku
PGchem chlorid-horecnaty-mgcl2--500-g
Upozorňuji, kupujte pouze označený "pharma" !
https://www.zdravi-az.cz/doc/R04_58-59_KLADIVO_NA_DEPRESE.pdf
Protože někteří lidé slyší radu lépe od lékaře, dovoluji si zde uvést odkaz na MUDr. Zdeňka Zadáka, CSc.
Zdeněk Zadák: Život bez hořčíku? Nemožné
S přednostou Kliniky gerontologické a metabolické Fakultní nemocnice Hradec Králové prof. MUDr. Zdeňkem Zadákem, CSc. jsme mluvili o nedostatku hořčíku v populaci.
Povídali jsme si o tom, jak se nedostatek hořčíku v těle projevuje. Probírali jsme, proč je nebezpečný. A zaměřili jsme se na to, jak je možné ho řešit. Otevřít více.
Zdroj informací: FN Hradec Králové
Dovoluji si doplnit, opravit větu: Probírali jsme, proč je nedostatek hořčíku nebezpečný.