Cena léků
Nikde neleží pravda na povrchu... (Albert Einstein)
Pokud byste platili léky podle jejich skutečných nákladů, mohli byste se časem stát boháči
Jonathan Benson
Výrobci léků už jsou známí tím, že si na své značkové výrobky napočítávají někdy až neuvěřitelné marže. Jsou léky, které jsou prodávány 100x a dokonce i 1 000x dráž, než stojí jejich produkce. Vědci z Erasmovy univerzity v Rotterdamu nedávno provedli studii, která ukazuje, že milióny lidí by začaly trpět chudobou, pokud by museli platit plnou cenu některých nejběžnějších léků.
Tato studie byla publikována v magazínu PloS (the Public Library of Science Medicine) a zkoumala finanční stav lidí s nízkým a středním příjmem v 16 různých zemích a vyhodnocovala, jak by kupování čtyř oblíbených značkových léků ovlivnilo jejich životní úroveň. Jednalo se o tyto léky:
salbutamol – inhalační prostředek pro astmatiky
glibenclamide – lék pro diabetiky
atenolol – lék proti vysokému tlaku krve
amoxicillin – často užívané antibiotikum
Zjistilo se, že např. v Jemenu by prodejem Daonilu (značková verze glibenclamidu od Sanofi-Aventis) došlo k poklesu životní úrovně u 22% lidí nebo v Nigérii by zase prodej Amoxilu (odvozenina amoxicillinu od GlaxoSmithKline) ochudil až 23% veškeré populace.
Výrobci léků zpravidla vlastní patenty na své produkty – někdy i déle než 20 let. Dokud patent nevyprší, žádnému jinému výrobci není dovoleno legálně produkovat tzv. generika. Originální výrobce léku tak může započítat do jeho ceny cokoliv, co si usmyslí, protože na něj má monopol.
Mnozí už kritizovali systém udělování patentů na léky a argumentují tím, že se tím brání skupinám lidí s nižšími příjmy v přístupu k nezbytným lékům. V Americe jiní zase říkají, že the U.S. Food and Drug Administration (FDA) je vinna tím, že schvaluje pouze patentované léky pro oficiální léčbu zdravotních potíží a tím zvyšuje všeobecné náklady na medicínu a zároveň tak snižuje i její kvalitu.
Můžeme se už setkávat s lidmi, kteří mají odvahu navrhovat podrobnou prověrku medicíny, která by počala stanovením základních pravidel zdravé výživy. Při tomto přístupu by lidé na všech úrovních příjmu mohli pochopit významnou roli zdravé výživy a přirozeného životního stylu a naučili by se předcházet nemocem i bez potřeby drahých a škodlivých léků.
Zdroj: https://www.reuters.com/article/idUSTRE67U5G120100901
(Přeloženo z https://www.naturalnews.com/029652_drug_costs_poverty.html)
Převzato z https://zmok.webnode.cz/news/a55/
4.2.2013
Nový prezident a scéna v lékárně
Stál jsem frontu v lékárně. U pokladny byla stará paní s receptem na léky. Doplatek činil 1850 Kč. Paní chvilku stála a pak řekla, že tolik peněz nemá, že by potom neměla na jídlo. Lékárnice samozřejmě trvala na uvedené částce a dodala, že bez těch léků paní nemůže být. V lékárně bylo ticho jako v hrobě. Paní se otočila a se slzami v očích odešla. Uvědomil jsem si,že na jejím místě může být kdokoliv z nás.
Zdroj: Britské listy
Lze vůbec nazývat lékem?, co způsobuje mnoho dalších zdravotních potíží?
Inhalační prostředek pro astmatiky
Možné nežádoucí účinky Salbutamol:
Může se objevit: neklid a třes, bolesti hlavy, nespavost, slabost, závratě, ospalost, podrážděnost, poruchy srdečního rytmu (např. fibrilace síní, extrasystoly), bušení srdce, hrudní diskomfort, zčervenání pokožky, svalové křeče, nevolnost, potíže při močení.
Lék proti vysokému tlaku krve
Možné nežádoucí účinky Atenolol:
Jde o poruchy centrálního nervového systému jako únava, závrať, malátnost, bolest hlavy, poruchy zraku, zchvácenost, zmatenost a mohou se objevit i halucinace, děsivé sny, depresivní nálady a poruchy spánku.
Pouze příležitostně může dojít k výraznému poklesu krevního tlaku, snížení počtu tepů (bradikardie), k náhle krátce trvající ztrátě vědomí (synkopa), poruchám převodu vzruchu mezi srdečními předsíněmi a komorami(v těžších případech můžou vést k závratím až náhlé ztrátě vědomí) nebo ke zhoršení srdeční slabosti projevující se dušností a otoky dolních končetin. U některých pacientů může dojít k bolesti v srdeční krajině.
Přechodně se mohou vyskytnout žaludeční a střevní obtíže (nevolnost, zvracení, průjem nebo zácpa).
Mohou se objevit i kožní reakce z přecitlivělosti jako zrudnutí, svědění, vyrážka, brnění končetin, slabost i svalové křeče. Zřídka dochází k zánětům spojivek a snížené tvorbě slz. V ojedinělých případech es může objevitnepoznaná cukrovka nebo může dojít ke zhoršení již prokázané cukrovky. Atenolol může v některých případech vyvolat lupénku (psoriáza) nebo mohou zhoršit její projevy, či vyvolat vyrážku ji podobnou. Zcele ojediněle byly zaznamenány poruchy sexuálních funkcí (snížení sexuální touhy a poruchy potence). Při užívání může dojít i poruchám látkové výměny.
Často užívané antibiotikum
Nežádoucí účinky, které je třeba zejména mít na zřeteli při užívání Amoxicillin
Alergické reakce
- kožní vyrážka,
- zánět cév (vaskulitida) projevující se jako červené nebo purpurové vystupující skvrny na kůži, může se však vyskytbout i na jiné části těla,
- horečka, bolest kloubů, zduření uzlin na krku, v podpaží nebo v třísle,
- otoky, vyskytující se někdy na obličeji nebo v ústní dutině (angioedém) a způsobující obtíže s dýcháním,
- mdloba.
Zánět tlustého střeva, projevující se vodnatou stolicí obvykle s příměsí krve a hlenu, bolest břicha a/nebo horečka.
Mohou se objevit u více než 1 z 10 pacientů.
- průjem (u dospělých).
Časté nežádoucí účinky. Mohou se objevit až u 1 z 10 pacientů.
- kandidóza (kvasinková infekce v pochvě, ústní dutině nebo v kožních záhybech),
- pocit na zvracení (nauzea), zejména při užívání vysokých dávek
- zvracení,
- průjem (u dětí).
Méně časté nežádoucí účinkyMohou se objevit až u 1 ze 100 pacientů.
- kožní vyrážka, svědění,
- vystupující svědivá vyrážka (kopřivka),
- trávicí potíže,
- závratě,
- bolest hlavy. Méně časté nežádoucí účinky, které se mohou projevit změnami krevních testů:
- zvýšení hladin určitých látek (enzymů) vytvářených v játrech.
Vzácné nežádoucí účinkyMohou se objevit až u 1 z 1000 pacientů.
- kožní vyrážka, která může vytvářet puchýře a má terčovitý tvar (centrální tmavé skvrny jsou obklopeny světlejší oblastí a tmavým prstencem na okraji - erythema multiforme).
Vzácné nežádoucí účinky, které se mohou projevit změnami krevních testů:
- snížený počet tělísek podílejících se na srážlivosti krve,
- snížený počet bílých krvinek.
Další nežádoucí účinkyDalší nežádoucí účinky se objevují u velmi malého počtu pacientů a přesná frekvence jejich výskytu není známa.
- alergické reakce (viz výše),
- zánět tlustého střeva (viz výše),
- závažné kožní reakce: o rozsáhlá kožní vyrážka s puchýři a odlupující se kůží, vyskytující se zejména v okolí úst, nosu, očí a pohlavních orgánů (Stevens-Johnsonův syndrom), a ještě závažnější forma projevující se rozsáhlým olupováním kůže (na více než 30 % tělesného povrchu - toxická epidermální nekrolýza),
- rozsáhlá zarudlá kožní vyrážka s malými puchýřky obsahujícími hnis (bulózní exfoliativní dermatitida),
- zarudlá, šupinatá vyrážka s podkožními hrbolky a puchýři (exantematózní pustulóza).
- zánět jater (hepatitida),
- žloutenka způsobená zvýšením krevních hladin bilirubinu (látka vytvářená játry). Může se projevovat zežloutnutím kůže a očního bělma,
- zánět ledvinných kanálků,
- snížená srážlivost krve,
- nadměrná aktivita,
- křeče (u pacientů užívajících vysoké dávky přípravku nebo u pacientů s ledvinovými problémy),
- černé zabarvení jazyka, který se zdá být ochlupený,
- skvrny na zubech (u dětí), které lze obvykle odstranit čištěním zubů. Nežádoucí účinky, které se mohou projevit změnami krevních testů:
- výrazné snížení počtu bílých krvinek,
- snížení počtu červených krvinek (hemolytická anémie),
- krystalky v moči.
Proč berete léky? Abyste se uzdravili? Omyl! Aby na vás vydělaly farmaceutické firmy!
Alespoň to tvrdí kniha Nežádoucí účinek: Smrt. Její vydání způsobilo ve světě poprask. Autor John Virapen totiž patřil k špičkám jedné nadnárodní farmaceutické společnosti - dokonce jedné z nejlépe hodnocených.
Více zde